Tagasi

Homsel muuseumiööl avavad tasuta oma uksed 211 paika üle terve Eesti

Homme toimub järjekorras kümnes üle-eestiline muuseumiöö, mis sel korral kannab pealkirja "Öös on pidu". Tänavu võtab muuseumiööst osa rekordiliselt palju ehk 211 paika – veel eile lisandus programmi uusi paiku. Publikule on viie tunni jooksul tasuta avatud väga paljud suuremad ja väikesemad Eesti muuseumid ning lisaks muuseumidele teevad oma uksed viieks tunniks tasuta lahti mitmed näitusepaigad, arhiivid, kirikud, mõisad ning isegi looduskeskused – üht või teistpidi kultuuri, teadmiste, ajaloo ning mäluga tegelevad paigad ja organisatsioonid.
Kümne toimumisaasta jooksul on muuseumiööst kujunenud Eesti suurim muuseumisündmus, mis on igal aastal järjest rohkem publikut leidnud. Eelmisel aastal tehti 5 tunni jooksul üle terve Eesti rohkem kui 111 000 muuseumikülastust, mis tähistab ka muuseumiöö rekordit. Muuseumiöö programmijuht Jelena Tšekulajeva sõnul on viimaste aastate külastajanumbrid on näidanud, et Eesti inimestele meeldib käia muuseumis, muuseumikülastus aitab uusi asju avastada või olemasolevatele teadmistele uue nurga alt vaadata ning paljud eelistavad seda teistele, konkureerivatele vaba aja veetmise võimalustele. "Muidugi on see muuseumide näituste ja eriprogrammide koostajatele ka suureks tunnustuseks, et igal aastal järjest rohkem inimesi leiab tee muuseumisse - Statisikaameti andmetel püstitas muuseumikülastuste arv möödunud aastal rekordi, kui üle Eesti käidi muuseumides esimest korda üle 3,5 miljoni korra," avaldas Tšekulajeva heameelt.

Muuseumiöö tänavune peo-teema on kantud Eesti riigi 100. aastapäeva tähistamisest. Muuseumid lähenevad teemale igaüks oma vaatenurgast ja räägivad sellest, mida tähendab pidu ja pidutsemine just nende muuseumi valdkonnas. Kuidas on Eestis läbi aja peetud sünnipäevi, lõikus-, sarika- ja pulmapidusid? Milliseid olukordi me veel peokorraldamise vääriliseks peame? Millised on meie peorituaalid ja kuidas on pidutsemine ajas muutunud? Kas loomad peavad ka pidu? Millised meie suurimad spordipeod, millised erinevate usundite pidulikud rituaalid ning mida üldse pidulikuks peame? Kuidas peost puhatakse ja kuidas pidu lõpeb?

Sel aasta toimub muuseumides kümneid eriekskursioone, peoteemalisi töötubasid, kontserte, etendusi, mälumänge ja muud. Korraldajad panevad muuseumiöö huvilistele südamele, et tehes plaane väiksemate muuseumite külastamiseks heidaksid huvilised pilgu peale öö programmile, sest pisemates muuseumites on muuseumiööks või eriekskursioonideks vaja end sageli ette kirja panna ning praeguseks on mõnedes paikades juba ka kõik kohad täitunud.

Programmis osalevad muuseumid ja teised organisatsioonid avavad muuseumiööl oma uksed kell 18-23 ning sel ajal on sissepääs tasuta. Kõige parema ülevaate sellest, mis igas programmis osalevas muuseumis täpselt toimub, leiab aadressilt https://programm.muuseumioo.ee.

Muuseumiööd korraldavad igal aastal koos Eesti muuseumid ja Eesti Muuseumiühing.

Muuseumiöö pressifotod (Dropbox): http://bit.ly/moo-2018

Lisainfo:

Triin Männik
Muuseumiöö kommunikatsioonijuht
Tel 56201104
E-post: triin@pluk.ee

Tagasi